Hüseyin KEÇİCİ (Sanayici/ Vakıf İnsanı)

Yazdır
PDF


Huseyin_Kececi

1920 yılında Bulgaristan Kızanlık’ ta doğdu. 1928 de ailesiyle beraber Türkiye’ye geldiler. Pınarhisar ilçesi Cevizköy’e yerleştiler.  Kırklareli Pınarhisar Ziraat Okulu’ nu bitirdi.1939 yılında iş bulmak arzusuyla dört arkadaşıyla beraber İstanbul’a geldi. Vatani görevini Çankırı’ da yaptı.

Daha sonra ( 1943 ) Küçükköy’ den kum çıkartıp tek atlı araba ile döküm kumu işine başladı. 1960’ lı yıllarda Şile’ nin Karakiraz Köyü’ nde döküm sanayinin istediği niteliklere uygun kumu buldu. 1973 yılında döküm kumu yıkama eleme ve sınıflandırma tesisini faaliyete geçirdi. 1976 yılında SİLTAŞ adının tescili ile anonim şirketi kurdu. 1983 yılında entegre döküm kumu hazırlama, kurutma ve torbalama tesisinin kuruluş çalışmalarına başladı. Hüseyin KEÇİCİ bugün modern tesislerinde el değmeden hazırlanarak filtre edilip, nemi kontrol edilen silis kumunun, kader arkadaşı olarak gördüğü dökümcülere bir sanayi ürünü niteliğinde ulaştırıldığını görmenin mutluluğunu yaşıyor. Bugünlere gelmenin bedeli 40 yıl boyunca kum düşünmek, çözümler üretmek ve uygulamak, tüm birikim ve enerjisini bu işe yatırmak olmuştur.

Türkiye’de sanayi kumunu ilk kez işlemiş, bu sektörün büyük tesislerinden birini kurmuş, kendi alanında saygın işadamlarındandır. Hüseyin Keçici, hem sanayici hem de vakıf insandır. O, yaptığı teknolojik yatırımlarla ülkesine hizmet etmiş kumda iz bırakmış , hayır hizmetleri ile de gönüllerde iz bırakmış ve örnek bir şahsiyet olmuştur.

Gaziosmanpaşa ilçemizde Küçükköy Kuran Kursu’ nun hizmete açılmasındaki gayreti büyüktür. İnsanlığa Hizmet Vakfı tarafından yaptırılan Kız İmam Hatip Lisesi yeterli olmayınca ek binayı Hüseyin Keçici tek başına yaptırarak Vakfa bağışlamıştır. Halen Özel Mavigün İlköğretim Okulu olarak hizmet veren binanın  inşaasını finansa eden Hüseyin KEÇİCİ’dir.

Rahmetli babası O’na “baktığın, tuttuğun taşlar topraklar altın olsun, her işine Allah yardımcın olsun” diyerek sağlığında baba duasını çok almış ve Hüseyin Bey bunun faydasını bir ömür boyu görmüştür.Sayısız hayır hizmetleri gerçekleştiren vakıf insana huzurlu, sağlıklı uzun yıllar diliyoruz.“İnsanların hayırlısı, insanlara hizmet edendir”.

Cevizköy adının alınmasına sebep olan 150 adet ceviz ağacını köy akarsu yanında güzel bir alana diktirmiş olup, daha sonra o alanı piknik alanı olarak düzenleyerek başta köy halkı ve bunun yanında Pınarhisar, Tozaklı, Doğanca, Sütlüce, Ahmetbey, Lüleburgaz, Çorlu, Kırklareli’ne kadar Fabrika ve toplu eğlence yapmayı düşünenlerin uğrak yeri olmuştur. Bunlardan hariç Cevizköy’ün su deposu ve Camii etrafının düzenlenmesindede maddi manevi katkılarını unutmuyoruz.

Yorumlar

-22010-05-12 18:07#1
Cevizköy için Pınarhisar devlet dairesinde uğraş vermiş ve sonra da İstanbul'dan bile Cevizköy için Su Deposu - Cevizlik Piknik Alanı - Cami İçin Düzenleme gibi hayır işlerini yapmış bir büyüğümüze bu satırlardan vefa borcumuza diyorum ve SİLTAŞ Kurucu Onursal Başkanı Hüseyin KEÇİCİYE binlerce teşekkürler Yazan Ercüment ÖZMEN
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile

DUYURULAR

  • 0
  • 1
  • 2
prev
next

2.CEVİZKÖY BAHAR ŞENLİKLERİ

News image

Cevizköylüler Kültürel ve Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 2...

Devamını oku...

Hüseyin KEÇİCİ vefat etmiştir.

News image

Hüseyin KEÇİCİ vefat etmiştir. Cenazesi 20 Şubat 2016 Cumartesi ö...

Devamını oku...

Feraset GÖREN vefat etmiştir

News image

Feraset GÖREN vefat etmiştir. Cenazesi 28.11.2015 Cumartesi Cevizköy Camisinden ö...

Devamını oku...
KIRKLARELI
322614
BugünBugün93
DünDün135
Konuk: 1